Tematski sastanak Digitalna suradnja i poučavanje
Agencija za mobilnost i programe Europske unije (AMPEU) u četvrtak, 26. studenoga održala je godišnji tematski sastanak za korisnike Erasmusa+ područja odgoja i općeg obrazovanja, strukovnog obrazovanja i osposobljavanja te obrazovanja odraslih.
Više od 160 sudionika na online sastanku“Digitalna suradnja i poučavanje – prakse i primjeri iz Erasmusa+” imalo je priliku doznati više o korištenju digitalnih alata u radu, poučavanju i provedbi projekata, kao i razvijanju digitalnih kompetencija i osnaživanju Erasmus+ korisnika.
S obzirom na to da je digitalna dimenzija posve obilježila i obilježava naše poslovne, suradničke i poučavalačke prakse, a jačanje digitalnih kompetencija, uporabe digitalnog učenja i uvođenje inovativnih digitalnih praksi teme su snažno ugrađene u željene učinke i prioritete sadašnjeg i budućeg programa Erasmus+, ove smo godine tematski sastanak odlučili usmjeriti razmjeni informacija i iskustava na tu temu iz Erasmus+ projekata, naglasila je u uvodnom govoru pomoćnica ravnatelja AMPEU-a za područje obrazovanja Ljubica Petrović Baronica.
Uvod u sastanak i temu digitalnog obrazovanja zatim je preuzela moderatorica Maja Katinić Vidović, trenerica s dugogodišnjim iskustvom u modernizaciji procesa učenja, uspostavi sustava za upravljanje učenjem i izradi suvremenih e-Learning sadržaja. Sudionicima sastanka predstavila je detaljan pregled postojećih, odgovarajućih digitalnih alata, kao i proces učenja u online okruženju kako bi ih inspirirala za digitalizaciju njihovog načina rada i olakšala im taj proces.
Drugi dio programa bio je posvećen praksama i primjerima iz Erasmusa+ odnosno uspješnim primjerima korisnika iz tri programska područja: odgoj i opće obrazovanje, strukovno obrazovanje i osposobljavanje te obrazovanje odraslih.
Predstavnica za područje odgoja i općeg obrazovanja bila je eTwinning ambasadorica mag. educ. philol. angl. et germ. Arjana Blažić, koja je sudionike sastanka upoznala s izazovima učenja na daljinu i načinom na koji se oni mogu pretvoriti u prilike.
Za uspješne primjere područja strukovnog obrazovanja i osposobljavanja zadužene su bile predstavnice dviju institucija. O inovativnom obrazovnom modulu za elektromobilnost govorila je mr. Snježana Kovač, prof. psihologije iz Škole za cestovni promet Zagreb, a prof. mentor iz Turističko i ugostiteljske škole Dubrovnik Hilarija Lozančić Benić prikazala je jezični e-tečaj za zanimanja iz područja turizma i ugostiteljstva.
Mobilnu aplikaciju i online tečajeve za trudnice, kao primjer područja obrazovanja odraslih, prisutnima je predstavila Daniela Drandić, koordinatorica projekata iz Udruge RODA-roditelji u akciji.
Materijali sa sastanka:
Digitalno obrazovanje – pregled novosti i što nas je naučila korona-kriza, Maja Katinić Vidović
Uvod u e-učenje, Maja Katinić Vidović
Online i digitalni alati za korištenje u obrazovanju, Maja Katinić Vidović
Izazovi učenja na daljinu i kako ih pretvoriti u prilike, Arjana Blažić, eTwinning ambasadorica, 1. gimnazija, Zagreb
Language skills and intercultural issues in the hospitality industry: unity in diversity in the EU labour market, Hilarija Lozančić Benić, Turistička i ugostiteljska škola Dubrovnik
Learning E-Mobility, mr. Snježana Kovač, prof., Škola za cestovni promet, Zagreb